[#] Kopia zainstalowanych pakietów z użyciem AptOnCD

( Ostatnio zmieniony sob., 14/06/2008 - 10:14 )
 

Opis

APTonCD jest graficznym narzędziem, które pozwala na stworzenie jednej lub wielu płyt CD/DVD zawierającej wszystkie pakiety które do tej pory pobrałeś za pomocą programów: SYNAPTIC, APT-GET lub APTITUDE. Pozwala również na stworzenie własnego repozytorium na CD/DVD, które możesz użyć podczas instalacji Ubuntu na innym komputerze.

Dzięki APTonCD możemy utworzyć obraz ISO lub nagrać go od razu na płytę, na której znajdą się wszystkie paczki z lokalizacji /var/apt/cache/ar­chives (jest to miejsce przechowywania pobranych pakietów w systemie Ubuntu).

Możliwości

  • Kopia – kopia zapasowa pobranych pakietów .deb (za pomocą apt-get, aptitude i synaptic) i ich późniejsze przywrócenie.
  • Transport – Własne przenośne repozytorium, które można wykorzystać w dowolnym czasie.
  • Dzielenie – Podziel się z przyjaciółmi, którzy nie mają internetu swoimi pakietami, lub wyślij im meta-pakiet aby mogli zainstalować te same paczki co Ty.

Kiedy może nam się to przydać

  • Jacek ma zainstalowane Ubuntu wraz z wszystkimi ulubionymi programami, pakietami i kodekami itp… i wszystko działa świetnie. Jednak jeśli będzie musiał wykonać reinstalację systemu, wszystkie jego pakiety zostaną utracone i będzie musiał je ponownie pobierać z internetu.
  • Kasia nie ma internetu w domu … ale chce mieć możliwość instalacji ulubionych (lub potrzebny) pakietów w swoim Ubuntu.
  • Mariusz tworzy w swojej firmie sieć opartą na 50 komputerach z Ubuntu. Pobiera za każdym razem 534 pakiety na każdym z komputerów (i tak na okrągło).

Instalacja

sudo apt-get install aptoncd

Uruchomienie

System → Administracja → AptOnCD

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (2 głosy)