[#] Link symboliczny w NTFS

( Ostatnio zmieniony ndz., 15/06/2008 - 23:30 )
 

Pod Windows funkcja taka jest oferowana tylko przez system plików NTFS. Aby utworzyć link symboliczny do katalogu, można skorzystać z programu Junction. Użycie programu jest bardzo proste, uruchamiamy go z dwoma parametrami: pierwszy to ścieżka do linku który będziemy tworzyć, a drugi to ścieżka do folderu na który ten link będzie wskazywać, np.:

junction "C:\DANE" "F:\DANE"

Polecenie to spowoduje, że na dysku C: powstanie link do folderu DANE na dysku F:. Z punktu widzenia użytkownika taki link wygląda jak zwykły katalog. C:\DANE jest tylko linkiem, pliki z dysku F: nie są kopiowane, utworzenie linku nie zmniejsza ilości wolnego miejsca. Link symboliczny nie jest też tym samym co plik .lnk. Do pliku .lnk nie można wejść z wiersza polecenia, wchodzenie np. przez dwukrotne kliknięcie jest przeniesieniem się do lokalizacji wskazywanej przez plik .lnk.

Wchodząc do przykładowego C:\DANE jesteśmy cały czas na dysku C:, mimo że zawartość jest brana z dysku F:. Aby skasować link wywołujemy program Junction z parametrem -d i ścieżką do linku. Tworzenie linków symbolicznych podobnie jak montowanie dysków jako katalogi może być przydatne do ułatwienia dostępu do danych.

Użycie programu

Junction v1.02 - Win2K junction creator and reparse point viewer
Copyright (C) 2000 Mark Russinovich
Systems Internals - http://www.sysinternals.com

The first usage is for displaying reparse point information, and the
second usage is for creating or deleting a NTFS junction point:

usage: JUNCTION.EXE [-s]
    -s   Recurse subdirectories

usage: JUNCTION.EXE [-d] []
    -d   Delete the specified junction
    example: junction d:\link c:\winnt

Przydatne linki: microsoft.com : Junction

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (2 głosy)