[#] Różnica pomiędzy DVD+ / DVD-

( Ostatnio zmieniony sob., 14/06/2008 - 20:06 )
 

Główna różnica pomiędzy „plusami“ a „minusami“ dotyczy struktury, a dokładniej: stopnia pofalowania ścieżki prowadzącej, która służy do modulacji fazy odbitej wiązki lasera. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze zmianami amplitudy o częstotliwości, która wynosi 817,4 kHz. Umożliwia to zakodowanie dużej ilości informacji, m.in. o położeniu (adresie) każdego sektora lub danych dotyczących strategii zapisu na konkretnym nośniku. Dla „minusów“ pofalowanie ścieżki prowadzącej jest znacznie mniejsze – 140,6 kHz, co ogranicza ilość zapisanych w ten sposób bitów. W związku z tym do poprawnej identyfikacji potrzebne są dodatkowe informacje zawarte w tzw. pre-pitach, które umieszcza się w nieużywanej przestrzeni nośnika. Ograniczenie takie pozwala na adresowanie wyłącznie całych bloków, co uniemożliwia korzystanie m.in. z technologii Mount Rainier. Na podstawie powyższych informacji mogę zaryzykować twierdzenie, że płyty sygnowane „plusem“ mają niewielką przewagę nad „minusami“. Potwierdzeniem tej teorii jest zdecydowanie szybszy rozwój zarówno nagrywarek, jak i samych nośników zgodnych ze standardem DVD+R. Dowodzą tego również wyniki testów. Po pierwsze, czas potrzebny na nagranie płyty „plusowej“ jest zauważalnie krótszy. Po drugie, zakończone niepomyślnie próby nagrywania na testowanych nagrywarkach dotyczyły wyłącznie nośników „minusowych“ – zarówno płyt DVD-R, jak i DVD-RW.

Inna wersja:
Jedną z głównych różnic na korzyść „plusów“ to adresowanie każdego sektora na tak zwanej ścieżce prowadzącej, dzięki temu pozycjonowanie lasera trwa znacznie krócej. W przypadku „minusów“ zadanie ścieżki prowadzącej ma o wiele mniejsze znaczenie, a tzw. prepity pozwalają nam na szybkie odszukanie jedynie bloku danych, a nie konkretnego sektora.

Jeszcze inna wersja:
Plusy są lepsze, dlatego, że mają pofalowaną ścieżkę, więc dvd potrafi znaleźć konkretny sektor na płytce laserem, a taką mamy z tego korzyść, że płytki nagrane na „+“ z multisesją będą widziały zwykłe odtwarzacze dvd oraz divx. Przy minusach nie odczytasz płytki na zwykłym odtwarzaczu, jeśli nie zamkniesz sesji.

To powoduje również, że DVD+RW są lepsze do trybu mount-rainer, czy UDF.

Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (6 głosów)

Odpowiedzi : 1

Ostatni komentarz : pon., 09/02/2009 - 23:20

używałem + i - (ów) na kilku nagrywrkach.i wiekszość "zwalonych" płyt to były własnie +. myślę że plusy mają jednak zbytnio pofalowana tą ścieżkę :). ...

Dodaj nową odpowiedź

Informacja:

Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Upewnij się, że twoja wypowiedź nie godzi w niczyje mienie.

  • Internal paths in single or double quotes, written as "internal:node/99", for example, are replaced with the appropriate absolute URL or path. Paths to files in single or double quotes, written as "files:somefile.ext", for example, are replaced with the appropriate URL that can be used to download the file.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <strong> <blockquote> <code>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Łapirobot
Proszę odpowiedzieć
6
1
V
r
e
D
Y
S
8
G
Enter the code without spaces and pay attention to upper/lower case.